top of page
Court

מאמרים

Bullhorn-Icon_edited_edited_edited_edite

חלוקת חסכון פנסיוני בגירושין

כחלק מתהליך הגירושין בו הצדדים מפרידים בתים, משמורת על ילדים, וכספים: כך גם הזכויות או הכספים שנצברו לפנסיה, מתחלקות בין הצדדים בין אם רק צד אחד חסך לפנסיה, או שני הצדדים חסכו.

משרד עורכי דין לענייני משפחה וגירושין שירלי אלמוג, מתמחה בניהול תיקי גירושין על מורכבויותיהם, לרבות תביעות בענייני פירוק שיתוף בדירת המגורים, תביעה לאיזון משאבים והכל בעדינות ורגישות, לצד מקצועיות ומקצוענות כפי שמגיע לכם!

להאזנה למאמר המוקלט היכנסו:


עו"ד שירלי אלמוג

מה היא פנסיה?


פנסיה היא צבירת כספים בתוכנית חסכון לתקופת הזקנה. לשכירים הפנסיה מופרשת מהמשכורת, על ידי המעסיק ולעצמאים יש חובה להפריש לעצמם לטובת הפנסיה, בפועל בהרבה מקרים לעצמאים כמעט ואין הפרשה לפנסיה.


איך מתחלקים בפנסיה?


החוק לחלוקת חסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו, משנת 2014 בא לתת מענה מסודר לדרך בה מחלקים את החסכון הפנסיוני שנצבר לבני הזוג, גם כשהפנסיה משולמת על ידי גוף משלם כמו הצבא, או המדינה וגם כשמדובר בפנסיה תקציבית או לפי הסכם אחר.

בעת גירושין, חלק מההליך לפירוק הקשר עובר בתחנה שנקראת "איזון משאבים". על כך הכנתי מאמר נפרד ואתם מוזמנים להאזין או לקרוא בקישורים בסוף המאמר. המשמעות היא שכל המשאבים שנצברו לבני הזוג במהלך תקופת נישואיהם עד הגירושים, יתחלקו שווה בשווה [אלא אם יש הסכם ממון, או הסכם גירושים שקובעים אחרת].

החסכון הפנסיוני שנצבר הוא חלק מהמשאבים הללו, ועל כן הוא יתחלק בין בני הזוג בעת הגירושים.


מתי תתבצע החלוקה?


בעת הגירושים, על ידי החלטה שיפוטית: פסק דין או הסכם שקיבל תוקף של פסק דין.


האם בהכרח החלוקה חצי חצי?


לא.

אם יש הסכם ממון או הסכם גירושין שקובעים אחרת, ההסכם גובר על החוק. לעיתים יש החלטה שיפוטית שקובעת חלוקה שאינה חצי-חצי, כל מקרה נבחן לגופו.


חצי חצי זה לא על כל הצבירה בהכרח, אלא רק על התקופה של חיי הנישואים או הידצ"ים.

למשל אם מורה עבדה 25 שנה, וצברה זכויות: והיא הייתה נשואה 10 שנים ומתגרשת, הרי שרק על עשר השנים המשותפות יחול החוק והחלוקה של חצי חצי תתייחס רק לעשר שנים.

אם גבר עבד כעצמאי למשל, בעסק משלו וחסך 20 שנה, מתוכם היה נשוי שבע שנים וכעת הוא מתגרש, החלוקה של החסכון הפנסיוני תהיה חצי חצי רק על הצבירה של השבע שנים.


ואם בן זוג אחד צבר והשני לא?


החלק שנצבר יתחלק, כל מקרה יבחן לגופו.


ואם הצדדים חיו יחד לפני הנישואים?


יש מצבים שבהם ניתן לחלק גם את הצבירה לפני הנישואים, כל מקרה יבחן לגופו.


על איזה משאבים החוק חל?


רק על זכויות פנסיוניות מכל הסוגים בין אם זה צבירת זכויות, צבירת כספים, או הפרשה לקופת גמל [פנסיה תקציבית או קרנות פנסיוניות וגם רכיבים פנסיוניים בקופות גמל וביטוחי מנהלים וכיו"ב]


מה היתרונות של החוק?


לפני החוק, כשאישה הייתה נשואה לאיש קבע למשל, היא לא יכלה לקבל מהצבא את הזכויות הפנסיוניות המגיעות לה מכוח פסק הדין, כי הצבא שילם רק לבעל והיא הייתה צריכה לגבות ממנו, והדבר לא תמיד היה אפשרי ונוצר תסכול רב וקושי בגביה.

החוק מאפשר לקבל את הכסף ישירות מהמעסיק: צבא, מדינה, גוף משלם אחר: בזכות החוק הזה, באמצעות פסק הדין אותו גוף משלם פותח קופה נפרדת לבן או בת הזוג הזכאים, על שמם ומעביר את הכסף ישירות אליהם בין אם זו קצבה שכבר משולמת או כספים שנצברו ויפתחו במועד עתידי. החוק מבטל את ה'מרדף' אחרי הכסף והגביה.


לסיכום:


החוק לחלוקת חסכון פנסיוני מגן על הזכויות שלכם בעת גירושים ומאפשר לכם לקבל את הזכויות שלכם בפנסיה של בן הזוג, ללא תלות ברצון או בנכונות של בן הזוג. היקף הזכאות שלכם בפנסיה של בני הזוג, ומתי מתחילה ומסתיימת הזכאות שלכם- היא כבר סוגיה שתיבחן לגופו של עניין שכן לכל זוג יש את המורכבות האישית שלו, הנתונים הפרטיים שלו ולכן יש לבחון כל מקרה לגופו. הסיפור הזוגי שלכם ייחודי לכם ועל כן חשוב לקבל את השירות המשפטי המקיף והיסודי לו אתם ראויים וזכאים שיבחן את מכלול ההיבטים של הקשר והפרידה וייצג אתכם נאמנה.


משרד עו"ד לענייני גירושים שירלי אלמוג, מתמחה בניהול הליכי גירושין ובכללם ייצוג בתביעות הכרוכות: תביעת פירוק שיתוף, תביעת איזון משאבים, תביעת משמורת והסדרי שהות, תביעת מזונות ועוד.
הנכם מוזמנים ליצור קשר עכשיו למימוש זכאותכם לייעוץ ראשוני, דרך האתר

או דרך המייל: shirley@shirleylaw.co.il

או בנייד: 052-5258022

ונחזור אליכם בהקדם.


עו״ד שירלי אלמוג

כל האמור במאמר זה ובאתר, הינו למידע כללי בלבד ואין לראות באמור יעוץ משפטי. למטרת קבלת יעוץ משפטי אישי יש לתאם פגישת יעוץ עם משרד עו"ד לענייני משפחה וגירושים שירלי אלמוג.כל זכויות היוצרים למאמר זה ולכל המאמרים באתר שמורות לעו"ד שירלי אלמוג בלבד ואין להעתיק, לצטט, לשכפל או להפיץ חלקים מהמאמרים או את כל המאמרים ללא ייחוס הציטוט לעו"ד שירלי אלמוג וללא קבלת הרשאה בכתב מראש לעשות כן.

כל העושה זאת חושף עצמו לתביעה בגין הפרת זכויות יוצרים.פוסטים אחרונים

הצג הכול

חלוקת מתנות ירושות וקצבאות בפרידה

כאשר בני זוג מגיעים לנקודת האל חזור בקשר, ומחליטים להיפרד או להתגרש, מתחילה תקופת ההתחשבנות הכספית הפנימית ביניהם, וכמו שכולם יודעים, החלק הרכושי-כספי הוא החלק הכי קשה בסיום כל קשר. ברוב המקרים אין הס

הקשר בין חובות לפירוק התא המשפחתי

בימים הקשים שבהם אנו מצויים, ימי מלחמה כאשר אין אופק של סיום הלחימה או הבנה לאן פנינו מועדות, דבר אחד ברור: האזרח הקטן משלם וישלם את עלויות המלחמה, ואת הנזקים ההיקפיים שלה. הנזקים של המלחמה מחלחלים מה

תביעת שלום בית

תביעה לשלום בית מוגשת אך ורק לבית הדין הרבני, שכן רק לו יש סמכות לדון בתביעה זו ויש לו סמכות להטיל סנקציות על מי מהצדדים, בהתאם לשיקול הדעת של בית הדין. תביעה זו תוגש על ידי אחד הצדדים, לבית הדין הרבנ

Comments


השאירו פרטים למימוש זכאותכם לשיחת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות

הטופס התקבל בהצלחה

נא למלא את הטופס

bottom of page