top of page
Court

מאמרים

Bullhorn-Icon_edited_edited_edited_edite

כיצד מסיימים קשר זוגי שאינו נישואים


עו"ד שירלי אלמוג

לקשר זוגי יש צורות התמסדות שונות:

העיקרית בישראל ליהודים היא נישואים כדת משה וישראל זו הצורה הרווחת והמוכרת ביותר ליהודים, ואולם הקידמה הביאה בשורה של חדשנות גם בצורות ההתמסדות הזוגית ומבנה התא המשפחתי וגם באופי המערכת הזוגית:

כך למשל קיים מוסד "ידועים בציבור" שעליו מאמר נפרד ולצד זה יש נישואים אזרחיים כמו נישואי קפריסין ונישואי יוטה, נישואים בפראג וכיו"ב.

יש נישואים של זוגות חד מיניים להטב"ים, ויש נישואים של זוגות מדתות מעורבות או של אנשים חסרי דת...

ויש מי שבוחר לחיות יחד לא כל צורת התמסדות מאלו שפירטתי מעלה- כלומר זוג שבוחר לחיות יחד, בבית אחד ולחלוק חיים מבלי לקבל אישור והכרה של שום גורם ממסדי דתי או אזרחי.


משרד עורך דין לענייני משפחה וגירושין מתמחה בהליכי גירושין כדמו"י ולצד זה בתביעות להתרת נישואים בבית משפט לענייני משפחה. למעט תהליך התרת הקשר הזוגי בין אם באופן הלכתי לאופן אזרחי כאמור, שאר הליכי פירוק התא הזוגי מנוהלים כרגיל ובכלל זה תביעות לאיזון משאבים, פירוק שיתוף ומכלול התביעות הקשורות בילדים קטינים.


יש זוגות שמקדימים תרופה למכה ועורכים הסכמי ממון מראש, ויש זוגות שעושים הסכמי הורות משותפת ולצידם יש את הזוגות שלא עושים שום פעולה צופה פני עתיד. הם חיים את הרגע.


אבל, מה קורה כשהזוגיות נגמרת? איך מפרקים את הקשר ואיזה דינים חלים על הנושא?

משרד עו"ד לענייני גירושין ומשפחה שירלי אלמוג מטפל בפירוק הקשר הזוגי בעדינות ובקפדנות, מתוך ניסיון רב של שנים הן בגישור זוגי, הן בעריכת דין בתיקי גירושין ופירוק כלכלי מורכבים וסבוכים. אנו יודעים לתת מענה לכל הסוגיות המשפטיות העולות ונובעות מפירוק התא הזוגי-משפחתי ללא קשר לצורת ההתמסדות של בני הזוג.


בגדול ניתן לייצר אבחנה בין זוגות לפי מערכות הדינים החלות עליהם:

זוגות ששניהם יהודים ונישאו כדמו"י- על זוגות אלו חלות שתי מערכות חוקים: מערכת הדין העיברי הכוללת נישואים וגירושים לפי ההלכה היהודית, ומערכת החוקים האזרחית שמשמעותה בתי המשפט לענייני משפחה.


זוגות שלא נישאו כדת משה וישראל, אלא התמסדו באחת מהדרכים שפירטנו למעלה, ו/או זוגות שחיו יחד מבלי להתמסד באף לא אחת מן הדרכים- עליהם חלה רק מערכת החוקים האזרחית: כלומר בתי המשפט לענייני משפחה היות שהדין העיברי לא נוגע לזוגות מעורבים, לחסרי דת או למי שלא התחתן כדמו"י.

לכן, ראשית חוכמה היא ההבנה שמערכת חוקים אזרחית שעניינה חוקי המשפחה בישראל היא זו שתנהל את הפרידה.


זוגיות הכוללת מגורים משותפים הינה תא משפחתי לכל עניין ודבר ולכן, בתי המשפט ומערכת החוקים החלה על פירוק התא המשפחתי / זוגי היא זו של דיני המשפחה. זה אומר שככל שיש ילדים משותפים- ענייני משמורת הסדרי שהות ומזונות קטינים יהיו חלק מהפרידה ובין אם בתביעה או בהסכמה, עניינים אלו יטופלו ויקבלו מענה.

לעומת זאת אלמנטים כמו כתובה וגירושין לא קשורים לסיפור פרידה כזה [אלא אם אחד מהצדדים יהודי ואז אולי תעלה סוגיית גט לחומרא].

אם בני הזוג ערכו הסכם ממון המסדיר את נושא היחסים הכלכליים ביניהם, הרי שבעת פרידה הסכם זה הוא החוק החל על הפרידה בהיבט הכלכלי או לפי ההיקף הנקוב בהסכם.

אם בני הזוג לא עשו הסכם כלשהו ולא מגיעים להסכמה, הרי שמערכת החוקים שתחול על הפרידה הכלכלית היא זו שחלה על זוגות שנפרדים [חוק יחסי ממון, פירוק שיתוף לפי חוק המקרקעין, או הלכת השיתוף] לפי העניין.


לסיכום:

כל זוג שמחליט להיפרד, יש לו מסע לפירוק הקשר הכלכלי והרגשי ואם מדובר בתא משפחתי הכולל ילדים הרי שהפירוק קשה מורכב ועדין הרבה יותר.

לכל קשר יש מערכת דינים שחלה עליו בין אם אתם יודעים זאת או לא, כי המטרה של הדינים האזרחיים היא למנוע יצירת עוולות ועיוותים והחלשה של צד אחד לעומת צד שני בעיקר בעת פירוק הקשרים ולכן בגדול, רוח הדברים היא יצירת איזון בין הצדדים ושיוויון ככל שניתן.


ואולם, אין שחור ולבן בחוק, אין שחור ולבן בפסיקה ואין אחידות: לא ניתן ללמוד מתוצאות של זוג אחד ולהקישן על תוצאות של זוג אחר, כי בסופו של דבר הנסיבות של כל זוג אפילו אם לכאורה הן דומות, הרי כאשר יורדים לרזולוציות המרכיבות את הסיפור הזוגי והאישי, לכל זוג יש סיפור ייחודי ושונה ובהתאם לו יהיו תוצאות הפירוק של הקשר בהיבט המשפטי-כלכלי.


לכן, אם אתם חיים יחד ואינכם נשואים כדמו"י, והחלטתם לפרק את הקשר הזוגי או אולי כבר הפרדתם מגורים וחשבון אבל נותרו עניינים פתוחים בינכם: משרד עו"ד לענייני גירושים שירלי אלמוג, יעניק לכם את השירות המקצועי והמקיף ביותר לו אתם ראויים, יבחן את כל ההיבטים והסוגיות העדינות הנובעות מהקשר שלכם, ויאבחן באופן מדוייק את מערכת הדינים החלה עליכם ולא רק בתחום המשפחתי, אלא בכל היבטי פירוק הקשר.

כי הסיפור שלכם- הוא רק שלכם, וההתאמה של ניהול מערכת הדינים המתאימה לסיפור שלכם, היא קריטית לעשיית הליך הפרידה והפירוק בצורה המיטבית והמדוייקת עבורכם גם מבחינה כלכלית וגם מבחינה רגשית ומנטאלית.


הנכם מוזמנים ליצור קשר עכשיו למימוש זכאותכם לייעוץ ראשוני, דרך האתר

או דרך המייל: shirley@shirleylaw.co.il

או בנייד: 052-5258022

ונחזור אליכם בהקדם.עו"ד שירלי אלמוג

כל האמור במאמר זה ובאתר, הינו למידע כללי בלבד ואין לראות באמור יעוץ משפטי. למטרת קבלת יעוץ משפטי אישי יש לתאם פגישת יעוץ עם משרד עו"ד לענייני משפחה וגירושים שירלי אלמוג.כל זכויות היוצרים למאמר זה ולכל המאמרים באתר שמורות לעו"ד שירלי אלמוג בלבד ואין להעתיק, לצטט, לשכפל או להפיץ חלקים מהמאמרים או את כל המאמרים ללא ייחוס הציטוט לעו"ד שירלי אלמוג וללא קבלת הרשאה בכתב מראש לעשות כן.

כל העושה זאת חושף עצמו לתביעה בגין הפרת זכויות יוצרים.


פוסטים אחרונים

הצג הכול

חלוקת מתנות ירושות וקצבאות בפרידה

כאשר בני זוג מגיעים לנקודת האל חזור בקשר, ומחליטים להיפרד או להתגרש, מתחילה תקופת ההתחשבנות הכספית הפנימית ביניהם, וכמו שכולם יודעים, החלק הרכושי-כספי הוא החלק הכי קשה בסיום כל קשר. ברוב המקרים אין הס

הקשר בין חובות לפירוק התא המשפחתי

בימים הקשים שבהם אנו מצויים, ימי מלחמה כאשר אין אופק של סיום הלחימה או הבנה לאן פנינו מועדות, דבר אחד ברור: האזרח הקטן משלם וישלם את עלויות המלחמה, ואת הנזקים ההיקפיים שלה. הנזקים של המלחמה מחלחלים מה

תביעת שלום בית

תביעה לשלום בית מוגשת אך ורק לבית הדין הרבני, שכן רק לו יש סמכות לדון בתביעה זו ויש לו סמכות להטיל סנקציות על מי מהצדדים, בהתאם לשיקול הדעת של בית הדין. תביעה זו תוגש על ידי אחד הצדדים, לבית הדין הרבנ

Comments


השאירו פרטים למימוש זכאותכם לשיחת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות

הטופס התקבל בהצלחה

נא למלא את הטופס

bottom of page