top of page
Court

מאמרים

Bullhorn-Icon_edited_edited_edited_edite

כשרות משפטית


כשרות משפטית זוהי הגדרה שקבועה בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות ובתקנות הנילוות הקובעת שכל אדם כשיר לזכויות וחובות מהרגע שנולד עד הרגע שהוא מת. כלומר כשרות משפטית היא זכות מוקנית, די בדומה לאפוטרופסות על ילדים, שהיא זכות מוקנית מכוח ההולדה.

כשרות משפטית היא בעצם אותה זכות לזכויות ולחובות, אבל שנושאת עימה תוצאות משפטיות. כל אדם מוחזק ככשר מבחינה משפטית, כלומר הוא יכול ליהנות מזכויות משפטיות והוא חייב בחובות חוקיות-משפטיות ואם לא יעשה את חובותיו, יישא בהשלכות משפטיות: זה נכון לכל אדם כשר משפטית.


משרד עו"ד לענייני משפחה שירלי אלמוג מתמחה בייצוג בתביעות לאפוטרופסות וכן בהליכי ערעור על אפוטרופסות, ובכל העניינים הקשורים בכך כמו ייפוי כח מתמשך וייפוי כח רפואי:

לקריאה או האזנה של מאמרים בנושאי אפוטרופסות ונושאים קשורים היכנסו לקישור בסוף המאמר.

האזינו כעת למאמר המוקלט:


עו"ד שירלי אלמוג


באיזה נסיבות אדם לא כשר משפטית?


רק אם יש הגבלה בחקיקה לגבי כשרות משפטית או שבית המשפט שלל את הכשרות המשפטית מאדם בפסק דין.

למשל קטינים מתחת לגיל 18 לא יכולים לבצע פעולות משפטיות ללא הסכמת האפוטרופוסים [ההורים או אפוטרופוס ממונה] שכן החוק מונע מהם את הכשרות המשפטית הזו.

חוקים שונים מטילים הגבלות שונות לפי גילאים וההגבלות הקבועות בחוק הן למעשה הגבלת כשרות משפטית לפעולה מסויימת, כמו גיל הוצאת רישיון נהיגה, גיל זכאות לבחור ולהיבחר, גיל גיוס, גיל נישואים וכיו"ב.


מתי ביהמ"ש ישלול כשרות משפטית מאדם?


כשאדם אינו מסוגל לדאוג לענייניו, והוגשה בקשה לביהמ"ש לשלול את כשירותו ו/או למנות לו אפוטרופוס וביהמ"ש השתכנע כי האדם אינו מסוגל לדאוג לענייניו אז יינתן פס"ד השולל את כשירותו המשפטית.

מחלת נפש, ליקוי שיכלי, או מחלה גופנית כמו דימנציה וכיו"ב הן חלק מהמקרים בהם ביהמ"ש יכול להכריז על אדם כפסול דין.


מה הקריטריונים להכרזה על אדם כפסול דין?


הכרזה עליו כבלתי כשיר או שאינו מבין בדבר ע"י רופא מומחה: פסיכיאטר, פסיכוגריאטר או גריאטר ולאחר שביהמ"ש ישוחח עם האדם בעצמו.


מה המשמעות של הכרזה על אדם כפסול דין?


ביהמ"ש ימנה לו אפוטרופוס לדאוג לענייניו. פסול הדין אינו כשר לפעולות משפטיות, והוא יוכל לבצע פעולות כאלה רק באמצעות האפוטרופוס שלו או בהסכמתו. יש פעולות שמבוצעות על ידי האפוטרופוס אך חייבות לקבל את אישור ביהמ"ש תחילה [בעיקר כאשר מדובר בנכסים של פסול הדין].


לסיכום:


להכרזה על אדם כפסול דין יש משמעויות מרחיקות לכת עבור אותו אדם, היות שהכרזה כזו שוללת ממנו זכויות בסיסיות.

לעיתים בעת מינוי אפוטרופוס לאדם חלה טעות בשיקול הדעת השיפוטי מתוך רצון יתר לגונן על האדם ובעיקר על רכושו וכך ביהמ"ש פוסק כי אדם הוא פסול דין שעה שאינו בהכרח כזה.

לשם מניעת הליך כזה מראש, רצוי ומומלץ לדאוג כבר עכשיו לפנות לעו"ד לענייני משפחה שירלי אלמוג למילוי ייפוי כח מתמשך.

אך אם אדם כבר הוכרז כפסול דין ויש מקום לשקול שוב את העניין הרי שאין מנוס מהליך משפטי של ערעור, ו/או אם אתם צריכים למנות או להתמנות כאפוטרופוסים לקרוביכם, הרי שזה הזמן לפנות למשרד עו"ד שירלי אלמוג ולטפל בדברים בצורה המדויקת ביותר עבורכם.


משרד עו"ד שירלי אלמוג מתמחה בניהול תיקי אפוטרופסות, ייפוי כח מתמשך, ייפוי כח רפואי, הליכים לפי

חוק החולה הנוטה למות, מסמך הבעת רצון וחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, וניהול הליכים סבוכים ומורכבים הקשורים בכך, בעדינות ורגישות לצד מקצועיות ומקצוענות חסרת פשרות, כפי שמגיע לך!


הנכם מוזמנים ליצור קשר עכשיו למימוש זכאותכם לייעוץ ראשוני, דרך האתר

או דרך המייל: shirley@shirleylaw.co.il

או בנייד: 052-5258022

ונחזור אליכם בהקדם.עו"ד שירלי אלמוג

כל האמור במאמר זה ובאתר, הינו למידע כללי בלבד ואין לראות באמור יעוץ משפטי. למטרת קבלת יעוץ משפטי אישי יש לתאם פגישת יעוץ עם משרד עו"ד לענייני משפחה וגירושים שירלי אלמוג.כל זכויות היוצרים למאמר זה ולכל המאמרים באתר שמורות לעו"ד שירלי אלמוג בלבד ואין להעתיק, לצטט, לשכפל או להפיץ חלקים מהמאמרים או את כל המאמרים ללא ייחוס הציטוט לעו"ד שירלי אלמוג וללא קבלת הרשאה בכתב מראש לעשות כן.

כל העושה זאת חושף עצמו לתביעה בגין הפרת זכויות יו

פוסטים אחרונים

הצג הכול

שאלות ותשובות בעניין צוואה וירושה

יש בלבול או חוסר ידע והתמצאות בין המושגים צוואה וירושה. מאמר שו"ת זה נועד לשפוך אור על ההבדל בין המושגים, לצורך מתן מושג כללי. משרד עורך דין לענייני משפחה וגירושין שירלי אלמוג מתמחה בהכנת צוואות כדין,

רצונו של אדם- כבודו: מחשבות ועצות

הקשר בין מסמכי משולש הזהב וכבוד אחד הפתגמים השגורים בעיברית הוא "רצונו של אדם- כבודו". הכוונה היא שכאשר אדם מבטא את הרצון שלו, זה לא רק לשם האמירה, אלא לשם מילוי הרצון שלו: בין אם בעצמו ובין אם על ידי

מהי אפוטרופסות?

אפוטרופסות זו הגדרה לקביעה משפטית המאפשרת לבית המשפט לשלול מאדם אחד את כשירותו המשפטית לפי הגדרות הקבועות בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, ולהעניק לאדם אחר או למוסד משפטי [כמו עו"ד ממונה] או המרכז הי

Комментарии


השאירו פרטים למימוש זכאותכם לשיחת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות

הטופס התקבל בהצלחה

נא למלא את הטופס

bottom of page