top of page
Court

מאמרים

Bullhorn-Icon_edited_edited_edited_edite

כריכה לתביעת גירושים

כריכה היא "קשירה" של תביעות נוספות שקשורות בגירושים, לתביעת הגירושים העיקרית ומושג זה רלוונטי רק לתביעות בבית הדין הרבני, אין "כריכה" בבית משפט אזרחי.

צד אחד הבעל או האישה מגישים לבית הדין הרבני תביעה לגירושין, ומבקש מבית הדין הרבני לדון גם בעניינים נוספים שקשורים בגירושין אך הם לא עניין הטקס הדתי עצמו. עניינים אלו הם רכוש [תביעת איזון משאבים ותביעת פירוק שיתוף] מזונות [מזונות אישה ומזונות קטינים] משמורת והסדרי שהות ועוד.

תביעת כתובה אינה צריכה 'כריכה' שכן אין סמכות מקבילה לבית המשפט לענייני משפחה.

להאזנה למאמר המוקלט:


עו"ד שירלי אלמוג

איך נקבעת הסמכות לדון בתביעה כרוכה?


אם הצד שהגיש ראשון בקשה לישוב סכסוך, הגיש ראשון את התביעה לגירושין לבית הדין הרבני וכרך אותה, הרי שהסמכות נמסרת לבית הדין הרבני. זו שאלה של מירוץ סמכויות.


באיזה עניינים יש לבית הדין הרבני סמכות בלעדית?


גירושין כדמו"י, תביעת כתובה.


באיזה עניינים צריך לכרוך?


רכושים, מזונות ומשמורת וחינוך קטינים, מזונות אישה

ביהמ"ש העליון פסק שאפילו אם תביעת מזונות קטינים נכרכת, עדיין אם אין הסכמת הצד השני, תביעה זו תידון בבית משפט לענייני משפחה. רק אם יש הסכמת שני בני הזוג, תידון התביעה בבית הדין הרבני.

אם תידחה תביעת הגירושין [לא יהיו גירושין] כל הכרוך בתביעה יבוטל.

אם הבעל הגיש תביעת גירושים כרוכה לבית הדין הרבני רק כדי לחסום את האישה מלהגיע לבית המשפט לענייני משפחה, תביעתו תידחה.


האם כל תביעה כרוכה מתקבלת?


לא.

יש מבחנים לכריכה שנקראים "המבחן המשולש": על תביעת הגירושין להיות כנה, הכריכה צריכה להיות כנה וכדין. לא משנה מי הגיש את תביעת הגירושין הכרוכה, עליו לעמוד במבחני הכריכה.

אם יש מחלוקת לאיזו ערכאה יש סמכות לדון בתביעה כרוכה, לשתי הערכאות [אזרחי ודתי] בשאלה אם הכריכה כנה. משהוכרעה המחלוקת ונמסרה הסמכות לבית הדין או לבית המשפט, הערכאה השנייה לא תדון בנושאים שנמסרו לסמכות הערכאה הראשונה.


האם כל תביעת גירושין מתקבלת?


לא. יש תביעות שנדחות מסיבות כאלה ואחרות. תביעה לגירושין שנדחתה מבטלת את סמכות בית הדין לדון ביתר הנושאים הכרוכים בגירושין.


האם ניתן לערער על החלטת ביה"ד לדחות תביעת גירושין?


כן.

ניתן לערער על כל החלטה וכל פסק דין של בית הדין הרבני ושל בית המשפט לענייני משפחה.


לסיכום:


תביעה כרוכה יכולה להיות מוגשת עם תביעת הגירושין, רק בבתי הדין הרבניים. יש מבחנים לכריכה, ולא בכל תחום הכריכה מחייבת לקבל את הסמכות של הבד"ר אלא אם ניתנת הסכמת הצד השני כמו מזונות קטינים.

את הליכי הגירושין ובכללם כריכת התביעות, צריך לנהל בצורה מיומנת, ומדוייקת. לבנות נכון את התביעות ולנהל נכון את התיקים המשפטיים שכן אין להקל ראש בהליכים לגירושין בהיותם מורכבים, עדינים, רגישים ומאוד בעלי דקויות מבחינה משפטית.

משרד עו"ד לענייני גירושים שירלי אלמוג, מתמחה בניהול הליכי גירושין ובכללם ייצוג בתביעות הכרוכות: תביעת פירוק שיתוף, תביעת איזון משאבים, תביעת משמורת והסדרי שהות, תביעת מזונות ועוד.


הנכם מוזמנים ליצור קשר עכשיו למימוש זכאותכם לייעוץ ראשוני, דרך האתר

או דרך המייל: shirley@shirleylaw.co.il

או בנייד: 052-5258022

ונחזור אליכם בהקדם.

עו"ד שירלי אלמוג

כל האמור במאמר זה ובאתר, הינו למידע כללי בלבד ואין לראות באמור יעוץ משפטי. למטרת קבלת יעוץ משפטי אישי יש לתאם פגישת יעוץ עם משרד עו"ד לענייני משפחה וגירושים שירלי אלמוג.כל זכויות היוצרים למאמר זה ולכל המאמרים באתר שמורות לעו"ד שירלי אלמוג בלבד ואין להעתיק, לצטט, לשכפל או להפיץ חלקים מהמאמרים או את כל המאמרים ללא ייחוס הציטוט לעו"ד שירלי אלמוג וללא קבלת הרשאה בכתב מראש לעשות כן.

כל העושה זאת חושף עצמו לתביעה בגין הפרת זכויות יו

פוסטים אחרונים

הצג הכול

חלוקת מתנות ירושות וקצבאות בפרידה

כאשר בני זוג מגיעים לנקודת האל חזור בקשר, ומחליטים להיפרד או להתגרש, מתחילה תקופת ההתחשבנות הכספית הפנימית ביניהם, וכמו שכולם יודעים, החלק הרכושי-כספי הוא החלק הכי קשה בסיום כל קשר. ברוב המקרים אין הס

הקשר בין חובות לפירוק התא המשפחתי

בימים הקשים שבהם אנו מצויים, ימי מלחמה כאשר אין אופק של סיום הלחימה או הבנה לאן פנינו מועדות, דבר אחד ברור: האזרח הקטן משלם וישלם את עלויות המלחמה, ואת הנזקים ההיקפיים שלה. הנזקים של המלחמה מחלחלים מה

תביעת שלום בית

תביעה לשלום בית מוגשת אך ורק לבית הדין הרבני, שכן רק לו יש סמכות לדון בתביעה זו ויש לו סמכות להטיל סנקציות על מי מהצדדים, בהתאם לשיקול הדעת של בית הדין. תביעה זו תוגש על ידי אחד הצדדים, לבית הדין הרבנ

Comments


השאירו פרטים למימוש זכאותכם לשיחת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות

הטופס התקבל בהצלחה

נא למלא את הטופס

bottom of page