top of page
Court

מאמרים

Bullhorn-Icon_edited_edited_edited_edite

מזונות אישה וידועה בציבור וזוגות להטב"ים

תביעת מזונות אישה נובעת מכוח הדין האישי החל על בני הזוג, אצל יהודים זה הדין העיברי כמובן ואצל בני דתות אחרות דין הדת הרלוונטית. תביעה זו תידון בבתי משפט לענייני משפחה או בתי הדין הרבניים או הדתיים של דתות אחרות בהתאם לעניין, לרוב לפי בחירתה של האישה. בפסיקה אין אחידות לגבי גובה מזונות האישה ועל כן ברגע שמוגשת תביעה למזונות אישה, הערכאה המשפטית תבחן את צורכי התובעת, רמת החיים שלה בעודה נשואה לנתבע לפני פרוץ הסכסוך ביניהם, הכנסותיה ויכולותיה הכלכליות וזאת לצד בחינת נתוני ההכנסה של הבעל הנתבע.


משרד עו"ד לענייני משפחה וגירושין שירלי אלמוג, מטפל כדבר שבשגרה בתביעות למזונות אישה. תיקים אלו מתנהלים בבתי המשפט לענייני משפחה ו/או בבתי דין הרבניים ומשרדנו מנהל במיומנות וניסיון רב את ההליך המשפטי החל מהגשת התביעה וכן את הייצוג מול בתי המשפט ומייצג נשים וגברים כאחד.

להאזנה למאמר המוקלט היכנסו:


עו"ד שירלי אלמוג

מתי ניתן לקבל זכאות למזונות האישה?


חשוב לציין שהזכאות לקבלת מזונות אישה נמשכת כל עוד בני הזוג נשואים, מרגע הגירושים אין זכאות למזונות אישה. אישה עגונה למשל, זכאית למזונות אישה כל עוד היא עגונה. לצד זאת נציין כי אישה נשואה עובדת ומתפרנסת באופן שמכסה את צרכיה ]והערכאה המשפטית כאמור קובעת מה הם צרכיה לאחר בדיקת הנתונים שיוגשו ע"י עוה"ד[, לא בהכרח תהיה זכאית לקבלת מזונות אישה, ואם השתכרותה מכסה באופן חלקי את צרכיה, הרי שייתכן שהבעל יחוייב במזונותיה רק עד לגובה השלמת הכנסה לכיסוי צרכיה.

ואולם אישה נשואה בהליך גירושים שאינה עובדת, תהא זכאית למזונות אישה ככל שיוכחו תנאים מסויימים בהתאם לפסיקה.


מהו הכלל ההלכתי המנחה את בתי המשפט ובתי הדין בבואם לקבוע את רמת החיים של האישה?


"עולה עימו ואינה יורדת עימו" מסכת כתובות מח א'

המשמעות היא זכותה של האישה לחיות לפחות ברמת החיים בה הבעל חי, ולהמשיך לנהל חיים כפי שניהלה לפני פרוץ הסכסוך עם סייגים כמובן: מזונות אישה לרוב לא יביאו בחשבון טיולים לחו"ל או בתי מלון, מסעדות ומותרות: אלא אם זו רמת החיים של בני הזוג ושל הבעל גם לאחר פרוץ הסכסוך ובהתאם ליכולותיו הכלכליות. לא בכל מקרה השופטים יפסקו מזונות אישה שיאפשרו לשמור על רמת החיים לפני פרוץ הסכסוך, הכל תלוי נסיבות אישיות וכיצד זה מוצג בבית המשפט.

מזונות זמניים לאישה


בדיוק כפי שניתן להגיש בקשה למזונות זמניים בתביעת מזונות קטינים, ניתן להגיש בקשה למזונות זמניים לאישה, לאחר שמוגשת התביעה העיקרית ובנסיבות מסויימות גם לפני כן, בשלב הבקשה ליישוב סכסוך.


ככל שביהמ"ש יחליט שהבקשה למזונות זמניים מוצדקת, בסמכותו לפסוק מזונות זמניים על יסוד הבקשה ללא דיון וזאת כדי לשמור על רמת חייה כפי שהיתה ערב הדיון בעיקר כאשר אין לה הכנסה והיא תלויה בבעלה. ברוב המקרים ייקבע דיון במעמד שני הצדדים לדיון בבקשה. בעל יכול להציג הוכחות מוצקות לשלילת זכאותה של האישה למזונות ואולם צריך לדעת מתי וכיצד לעשות זאת, שכן לרוב בשלב הדיון בבקשה למזונות זמניים ביהמ"ש לא נוטה להקשיב לטיעונים והוכחות אלא אם יוצגו בפניו טיעון וראיה הזועקים לשמיים, לשלילת זכאותה למזונות זמניים.


מזונות זמניים יכולים להינתן בעוד בני הזוג חיים יחד, ו/או אם נפרדו פיזית והם חיים בנפרד. בכל מקרה לגופו ביהמ"ש ישקלל את הנסיבות והצרכים של האישה ויפסוק מזונות זמניים בהתאם.


מתי הבעל יהיה פטור ממזונות אישה?


כאשר האישה מתפרנסת כל צורכה

כאשר לאישה יש חסכונות ומקורות כלכליים להחזיק את עצמה

כאשר האישה היא זו שעזבה את הבית מרצונה ללא הצדקה

כאשר האישה בגדה או עשתה 'מעשה כיעור'

כאשר האישה 'מורדת'

כאשר האישה 'עוברת על דת'


מזונות ידועה בציבור


מזונות אישה לידועה בציבור נקראים בפסיקה "דמי הסתגלות" או "מזונות אזרחיים" או "מזונות משקמים".


במקרים מסויימים שיש להוכיחם בביהמ"ש תהא הידועה בציבור זכאית לקבל מזונות גם אם בני הזוג עדיין חיים יחד ולעיתים גם לאחר הפרידה, לתקופת שיקום והסתגלות. ביהמ"ש ישקלל את הנתונים האישיים של חיי בני הזוג, והאם נגרמה לאישה פגיעה בכושר השתכרותה בעקבות החיים המשותפים וכמובן שקלול כל הנתונים הרלוונטיים האישיים של כל אחד מבני הזוג. כמובן שאם יש ילדים משותפים ורכוש משותף הדבר מהווה ראיה נוספת לחוזקו של הקשר וזכאותה למזונות.


מזונות אישה ומזונות ידועה בציבור יכולים להיפסק כסכום המשולם מידי חודש לתקופה מסויימת, בדומה למזונות ילדים: או להינתן כסכום חד פעמי שמשקלל את התקופה בגינה ביהמ"ש החליט להעניק סכום זה, הם יכולים להיקבע כחלק גדול יותר ברכוש לטובת האישה, או כמימון לתקופת הכשרה מקצועית וכיו"ב: האפשרויות רבות ומגוונות ודי גמישות.


מזונות אישה וגבר בזוגיות להטב"ים


יש מקרים בהם בן/בת זוג בזוגיות להטבי"ת שיוכיחו כי נפגעו כלכלית כתוצאה מהקשר הזוגי, יהיו זכאים לקבל מזונות לתקופה מסויימת מבן/בת הזוג: כמובן שהכל תלוי נסיבות אישיות.


לסיכום:


משרד עו"ד לענייני משפחה וגירושין שירלי אלמוג, מתמחה בניהול תיקי גירושין ובכללם תביעות למזונות קטינים, מזונות אישה ומזונות ידועה בציבור וניהול הליכים סבוכים ומורכבים הקשורים בכך, בעדינות ורגישות לצד מקצועיות ומקצוענות חסרת פשרות, כפי שמגיע לך! משרדנו מייצג בנאמנות נשים בתביעה למזונות אישה וגברים בהגנה מפני תביעת מזונות אישה.


בכל שאלה בענייני משפחה וגירושין, הנכם מוזמנים לפנות לעו"ד שירלי אלמוג ללא דיחוי נוסף לתיאום פגישה מיידית.


משרד עו"ד לענייני גירושים שירלי אלמוג, מתמחה בניהול הליכי גירושין ובכללם ייצוג בתביעות הכרוכות: תביעת פירוק שיתוף, תביעת איזון משאבים, תביעת משמורת והסדרי שהות, תביעת מזונות ועוד.
הנכם מוזמנים ליצור קשר עכשיו למימוש זכאותכם לייעוץ ראשוני, דרך האתר

או דרך המייל: shirley@shirleylaw.co.il

או בנייד: 052-5258022

ונחזור אליכם בהקדם.


עו"ד שירלי אלמוג

כל האמור במאמר זה ובאתר, הינו למידע כללי בלבד ואין לראות באמור יעוץ משפטי. למטרת קבלת יעוץ משפטי אישי יש לתאם פגישת יעוץ עם משרד עו"ד לענייני משפחה וגירושים שירלי אלמוג.כל זכויות היוצרים למאמר זה ולכל המאמרים באתר שמורות לעו"ד שירלי אלמוג בלבד ואין להעתיק, לצטט, לשכפל או להפיץ חלקים מהמאמרים או את כל המאמרים ללא ייחוס הציטוט לעו"ד שירלי אלמוג וללא קבלת הרשאה בכתב מראש לעשות כן.

כל העושה זאת חושף עצמו לתביעה בגין הפרת זכויות יוצרים.פוסטים אחרונים

הצג הכול

חלוקת מתנות ירושות וקצבאות בפרידה

כאשר בני זוג מגיעים לנקודת האל חזור בקשר, ומחליטים להיפרד או להתגרש, מתחילה תקופת ההתחשבנות הכספית הפנימית ביניהם, וכמו שכולם יודעים, החלק הרכושי-כספי הוא החלק הכי קשה בסיום כל קשר. ברוב המקרים אין הס

הקשר בין חובות לפירוק התא המשפחתי

בימים הקשים שבהם אנו מצויים, ימי מלחמה כאשר אין אופק של סיום הלחימה או הבנה לאן פנינו מועדות, דבר אחד ברור: האזרח הקטן משלם וישלם את עלויות המלחמה, ואת הנזקים ההיקפיים שלה. הנזקים של המלחמה מחלחלים מה

תביעת שלום בית

תביעה לשלום בית מוגשת אך ורק לבית הדין הרבני, שכן רק לו יש סמכות לדון בתביעה זו ויש לו סמכות להטיל סנקציות על מי מהצדדים, בהתאם לשיקול הדעת של בית הדין. תביעה זו תוגש על ידי אחד הצדדים, לבית הדין הרבנ

Comments


השאירו פרטים למימוש זכאותכם לשיחת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות

הטופס התקבל בהצלחה

נא למלא את הטופס

bottom of page