top of page
Court

מאמרים

Bullhorn-Icon_edited_edited_edited_edite

נישואים כדמו"י


עו״ד שירלי אלמוג

נישואין כטקס הילכתי לפי הדין העיברי, הינם אירוע מרגש ורב משמעות הקשורים בטבורם לדת היהודית, ולפיכך לבני זוג ששניהם יהודים בארץ ישראל ובתפוצות. טקס נישואים כדמו"י בישראל נערך בעיקר באמצעות הרבנות והרישום כנשואים נערך במשרד הפנים בתעודות הזהות. יש היום אלטרנטיבות כמו נישואים דרך צוהר, ונישואים אזרחיים מסוגים שונים.


מה פירוש כדמו"י?


ראשי התיבות של: כדת משה וישראל


מה זה נישואים כדמו"י?


טקס הלכתי לפי הדת העברית, בו הגבר מקדש את האישה בטקס קידושין ומעניק לה שטר כתובה וטבעת וזאת בנוכחות עדים ורב מקדש.

הטקס הזה הינו כאמור מכח הדת וההלכה היהודית והוא רלוונטי רק לבני זוג ששניהם יהודים. זוגות שרק אחד מהם יהודי או שיש ספק ביהדות או ממזרות, לא יכולים לקיים חתונה כדמו"י, אלא רק חתונה אזרחית או להתמסד כידצ"ים.


איך מתנהל הליך נישואים כדמו"י בישראל?


רק באמצעות הרבנות שלהם הסמכות לחתן בני זוג יהודים.

בני הזוג הולכים לרבנות הסמוכה למקום מגוריהם אם הם גרים באותה עיר, או לרבנות הקרובה למקום מגורי אחד מהם ושם פותחים תיק לנישואים, מי שלא מתגורר בעיר בה הרבנות ממוקמת יצטרך להביא תעודת רווק פנוי מהרבנות במקום מגוריו. כמובן זה כרוך באגרה, ויש מסמכים להביא, ופרוצדורה של פתיחת תיק:

לזוגות רווקים שנישאים בפעם הראשונה יש להביא ת.ז כולל ספח, תמונות פספורט ותעודת נישואים של הורי בני הזוג מהרבנות בישראל כדי לוודא יהדות.

לזוגות שמי מהם גרוש- יש להביא תעודת גירושין ומעשה בית הדין המקורי מבית הדין הרבני, לא יתקבלו עותקים.

לזוגות שמי מהם אלמן-להביא תעודת פטירה מקורית של בן הזוג המנוח

ולזוגות בעלי מאפיינים מיוחדים אחרים יש הוראות ספציפיות באתר הרבנות.

ניתן להירשם באופן מקוון היום.

לאחר הרישום לנישואים יש להפנות לרשם הנישואים שני עדים יהודים שאינם קרובי משפחה לחתן ולכלה שיעידו כי הם רווקים /גרושים/אלמנים וכיו"ב.

יש הדרכה לחתנים וכלות בעניינים הלכתיים ועל הכלה לטבול במקווה ערב חתונתה.

את הטקס יערוך רב, בנוכחות עדים ובמהלכו החתן יקדש את הכלה, יענוד על אצבעה טבעת, יצהיר "אם אשכחך ירושלים, תשכח ימיני, תדבק לשוני לחיכי אם לא אזכרך, אם לא אעלה את ירושלים על ראש שמחתי" יעניק לכלה כתובה שחתם עליה בתחילת הערב בנוכחות עדים והרב, וישבור כוס.

ו...מזל טוב! בני הזוג נשואים


מה המשמעות המשפטית של נישואים כדמו"י?


על בני הזוג תחול הכרה משפטית וכל מערכת הדינים הקשורה לדיני משפחה וגירושים, בכל האמור לזכויותיהם וחובותיהם הרכושיות, ההוריות, המשפטיות, ובכל תחום למעשה: הם הופכים ל"תא משפחתי" גם לענייני מיסוי מקרקעין ומיסוי באופן כללי.

וכמובן, אם יחליטו לפרק את התא המשפחתי, יהיה עליהם להתגרש כדמו"י והמסלול הזה עובר דרך בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה וכמובן, בליווי עורכי דין.


משרד עו"ד לענייני גירושים שירלי אלמוג, מתמחה בניהול הליכי גירושין ובכללם ייצוג בתביעות הכרוכות: תביעת פירוק שיתוף, תביעת איזון משאבים, תביעת משמורת והסדרי שהות, תביעת מזונות ועוד.


הנכם מוזמנים ליצור קשר עכשיו למימוש זכאותכם לייעוץ ראשוני, דרך האתר

או דרך המייל: shirley@shirleylaw.co.il

או בנייד: 052-5258022

ונחזור אליכם בהקדם.
עו״ד שירלי אלמוג

כל האמור במאמר זה ובאתר, הינו למידע כללי בלבד ואין לראות באמור יעוץ משפטי. למטרת קבלת יעוץ משפטי אישי יש לתאם פגישת יעוץ עם משרד עו"ד לענייני משפחה וגירושים שירלי אלמוג.כל זכויות היוצרים למאמר זה ולכל המאמרים באתר שמורות לעו"ד שירלי אלמוג בלבד ואין להעתיק, לצטט, לשכפל או להפיץ חלקים מהמאמרים או את כל המאמרים ללא ייחוס הציטוט לעו"ד שירלי אלמוג וללא קבלת הרשאה בכתב מראש לעשות כן.

כל העושה זאת חושף עצמו לתביעה בגין הפרת זכויות יוצרים.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

חלוקת מתנות ירושות וקצבאות בפרידה

כאשר בני זוג מגיעים לנקודת האל חזור בקשר, ומחליטים להיפרד או להתגרש, מתחילה תקופת ההתחשבנות הכספית הפנימית ביניהם, וכמו שכולם יודעים, החלק הרכושי-כספי הוא החלק הכי קשה בסיום כל קשר. ברוב המקרים אין הס

תביעת שלום בית

תביעה לשלום בית מוגשת אך ורק לבית הדין הרבני, שכן רק לו יש סמכות לדון בתביעה זו ויש לו סמכות להטיל סנקציות על מי מהצדדים, בהתאם לשיקול הדעת של בית הדין. תביעה זו תוגש על ידי אחד הצדדים, לבית הדין הרבנ

נישואים אזרחיים

מדובר בטקס נישואים אזרחי, כלומר טקס שאין בו זיקה לדת כלשהי: בני כל הדתות יכולים לבחור להינשא בהתאם לפולחן הדתי של הדת שאליה הם משתייכים, או לבחור להתמסד בצורה אזרחית- כלומר ללא שום זיקה לדת כלשהי: זה

Comments


השאירו פרטים למימוש זכאותכם לשיחת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות

הטופס התקבל בהצלחה

נא למלא את הטופס

bottom of page