top of page
Court

מאמרים

Bullhorn-Icon_edited_edited_edited_edite

תביעת כתובה

כתובה היא שטר [בדיוק כמו צ'ק] שבעל יהודי נותן לכלתו היהודיה כשהם מתחתנים בקידושין כדמו"י, תחת החופה ובו מפורטות התחייבויותיו כלפיה לתקופת הנישואים והתחייבות כספית אם ירצה לגרש אותה או במקרה שהוא ימות לפניה והיא תתאלמן. הכתובה כתובה בארמית.


המטרה של הכתובה היא להקשות על הבעל לגרש את אישתו בזמן שבו כבר אינו רוצה בה "שלא תהא קלה בעיניו להוציאה". הכתובה נועדה לאפשר לאישה מקור כספי מחיה לתקופה מסויימת לאחר הגירושין ו/או לאחר מות הבעל.

משרד עו"ד לענייני משפחה וגירושין שירלי אלמוג, מטפל כדבר שבשגרה בתביעות למזונות אישה ותביעת כתובה. תיקים אלו מתנהלים בבתי דין הרבניים ומשרדנו מנהל במיומנות וניסיון רב את ההליך המשפטי החל מהגשת התביעה וכן את הייצוג מול בתי הדין ומייצג נשים וגברים כאחד.


להאזנה למאמר המוקלט היכנסו:

עו"ד שירלי אלמוג

מתי ניתן לתבוע כתובה?


תביעת כתובה רלוונטית רק לזוגות ששניהם יהודים, ונישאו כדת משה וישראל לפי ההלכה, עם שטר כתובה.

כאשר הבעל יוזם את הגירושין, האישה זכאית לתבוע כתובה.


אך גם אישה שמתגרשת ביוזמתה תהא זכאית לתבוע כתובה בנסיבות מסויימות, לעניין זה יש לפנות לתיאום פגישת יעוץ משפטי אישית עם עוה"ד שירלי אלמוג המתמחה בתיקי גירושים וכתובה.


אישה שהתאלמנה זכאית לתבוע כתובתה מהעיזבון .


מה דין הכתובה לעניין איזון משאבים?


תלוי בנסיבות הגירושים: במרבית המקרים כשביה"ד מחייב את הבעל בכתובה, הוא עושה זאת לאחר שיש דו"ח אקטוארי לעניין איזון משאבים או לאחר שבוצע תחשיב של איזון משאבים על ידי הצדדים, וסכום הכתובה ינוכה מהסכום המגיע לאישה באיזון המשאבים, הדבר נקרא בבתי הדין "אין כפל מבצעים".


ואולם, במקרים בהם הסיבה לפירוק הנישואים טמונה בחוסר נאמנות של הבעל, יש מקרים לא מעטים בהם יחוייב הבעל במלוא הכתובה מבלי להתייחס לאיזון המשאבים. [בגידה יכולה להביא למצב שבו יש כפל מבצעים!]


יש בתי דין בהם האישה מוחזקת מראש כמי שזכאית לכתובתה ואינה צריכה להוכיח הרבה, ויש בתי דין שדורשים שהאישה תוכיח מדוע מגיעה לה כתובתה.

בתי הדין לא תמיד פוסקים את כל סכום הכתובה, ולפעמים הם מגמישים מאוד את הסכום לכיוון נמוך יותר, בכדי לקדם פשרה או הסכמה שיהיה ניתן לבצע. הכל לפי העניין ולפי אופן ניהול התיק ע"י עו"ד לענייני גירושין מיומנת ומקצועית.


ואולם מאחר שלתשלום מלוא סכום הכתובה במקרים בהם מדובר בסכום גבוה, יש אלמנט 'עונשי', במקרים בהם הוכחה בגידת הבעל, ביה"ד יכול לפסוק את מלוא סכום הכתובה גבוה ככל שיהיה.


מתי יהיה הבעל פטור מתשלום הכתובה?


כאשר מוכח כי האישה בגדה, או עשתה מעשי כיעור, מרדה בבעלה, עזבה את הבית ללא סיבה מוכחת, הסתירה מום או מחלה מלפני הנישואים, עוברת על דת או מתנהגת באופן מחפיר.


כל אחת מעילות אלו אם תוכח, תפטור את הבעל מחובת תשלום הכתובה.


לסיכום:


תביעת כתובה נובעת מכוח הדין האישי העיברי החל על בני זוג יהודים לכן היא רלוונטית רק לבני זוג יהודים שנישאו כדת משה וישראל. תביעה זו תידון רק בבתי הדין הרבניים כי היא נובעת מההלכה. לסכום התביעה ואופן ניהול התביעה וההוכחות יש משקל מהותי שנשען על ראיות ועל כן ראשית חוכמה היא לדעת לבנות את התיק נכון, בהתאם למי שהמשרד מייצג: הבעל או האישה.


משרד עו"ד לענייני משפחה וגירושין שירלי אלמוג, מתמחה בניהול תיקי גירושין ובכללם תביעות למזונות אישה ומזונות ידועה בציבור ותביעות להכרזה כמורד/ת, לצד תביעות לאיזון משאבים וניהול הליכים סבוכים ומורכבים הקשורים בכך, בעדינות ורגישות לצד מקצועיות ומקצוענות חסרת פשרות, כפי שמגיע לך! משרדנו מייצג בנאמנות נשים בתביעה למזונות אישה וגברים בהגנה מפני תביעת מזונות אישה.


משרד עו"ד לענייני גירושים שירלי אלמוג, מתמחה בניהול הליכי גירושין ובכללם ייצוג בתביעות הכרוכות: תביעת פירוק שיתוף, תביעת איזון משאבים, תביעת משמורת והסדרי שהות, תביעת מזונות ועוד.


הנכם מוזמנים ליצור קשר עכשיו למימוש זכאותכם לייעוץ ראשוני, דרך האתר

או דרך המייל: shirley@shirleylaw.co.il

או בנייד: 052-5258022

ונחזור אליכם בהקדם.


עו"ד שירלי אלמוג

כל האמור במאמר זה ובאתר, הינו למידע כללי בלבד ואין לראות באמור יעוץ משפטי. למטרת קבלת יעוץ משפטי אישי יש לתאם פגישת יעוץ עם משרד עו"ד לענייני משפחה וגירושים שירלי אלמוג.כל זכויות היוצרים למאמר זה ולכל המאמרים באתר שמורות לעו"ד שירלי אלמוג בלבד ואין להעתיק, לצטט, לשכפל או להפיץ חלקים מהמאמרים או את כל המאמרים ללא ייחוס הציטוט לעו"ד שירלי אלמוג וללא קבלת הרשאה בכתב מראש לעשות כן.

כל העושה זאת חושף עצמו לתביעה בגין הפרת זכויות יוצרים.פוסטים אחרונים

הצג הכול

חלוקת מתנות ירושות וקצבאות בפרידה

כאשר בני זוג מגיעים לנקודת האל חזור בקשר, ומחליטים להיפרד או להתגרש, מתחילה תקופת ההתחשבנות הכספית הפנימית ביניהם, וכמו שכולם יודעים, החלק הרכושי-כספי הוא החלק הכי קשה בסיום כל קשר. ברוב המקרים אין הס

הקשר בין חובות לפירוק התא המשפחתי

בימים הקשים שבהם אנו מצויים, ימי מלחמה כאשר אין אופק של סיום הלחימה או הבנה לאן פנינו מועדות, דבר אחד ברור: האזרח הקטן משלם וישלם את עלויות המלחמה, ואת הנזקים ההיקפיים שלה. הנזקים של המלחמה מחלחלים מה

תביעת שלום בית

תביעה לשלום בית מוגשת אך ורק לבית הדין הרבני, שכן רק לו יש סמכות לדון בתביעה זו ויש לו סמכות להטיל סנקציות על מי מהצדדים, בהתאם לשיקול הדעת של בית הדין. תביעה זו תוגש על ידי אחד הצדדים, לבית הדין הרבנ

Comments


השאירו פרטים למימוש זכאותכם לשיחת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות

הטופס התקבל בהצלחה

נא למלא את הטופס

bottom of page